• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/levent.ozbek
  • https://www.youtube.com/watch?v=6ltGoG8z5h0&t=4s
 

Matematiksel Modelleme ve Simülasyon
Müslüm’den Çıktık Yola Matematikte Verdik Mola

Bilim insanı Levent Özbek “Müslümden Çıktık Yola Matematikte Verdik Mola” kitabında gündelik hayat ile uzmanlık alanı olan Matematik ve İstatistiği edebi ve anlaşılır bir şekilde harmanlayarak hayata dair bir anlatı koyuyor ortaya. Özbek, çocukluğundaki anılarının hayata bakışını nasıl biçimlendirdiğini ilgi alanları ile bağlantı kurarak anlatıyor. Anılar ve gözlemler ışığında yürüyen bu anlatı Özbek’in toplumsal hayata dair bakış açısını da gösteriyor. Şairane bir dille yazılan kitapta Özbek’in şiirleri de yazılarına renk katıyor.

Uzmanlık alanının yanı sıra psikiyatri, edebiyat, müzik, felsefe ve politika konularıyla da ilgilenen Özbek bu alanların hem dünya görüşünün biçimlenmesindeki rolüne hem de akademik uğraşı olan matematik ve istatistik bilimi ile bağlantılarına değiniyor. Ankara sokaklarında karşılaştığı bir ayakkabı boyacısı çocuk ile olan sohbetinde ünlü matematikçi Gauss karşımıza çıkıyor. Boyacı çocuğa ayaküstü anlattığı ve kavrattığı matematik ve istatistik formülleri kitaptaki bazı yazılarında yer alıyor. Ancak bu aktarım sade ve anlaşılır bir dille günlük yaşamla bağlantı kurularak yapılıyor.

 Çok sevdiği Müslüm Gürses’in müziği ve hayatı ve dinleyici kitlesi üzerindeki sosyolojik tahlilden Freud’a geçiliyor. Çocukluğundan bu yana büyük tutkusu olan güvercinler ile olan ilişkisinden güvercinler hakkında bilimsel deneylere geçiliyor. Samimi ve sıcak bir dille anlatılan ailesi ile olan ilişkileri; kişisel acılar, yoksulluklar, hayal kırıklıkları barındırmasına karşın, Özbek acıyı bal eyleyen bir anlayışla geleceğe ve insana dair umudunu hep koruyor. Bilimsel tutku başta olmak üzere bütün canlılar konusunda hassasiyeti, hayatı yorumlamak ve inşa etmek için yararlandığı edebiyat, müzik, psikiyatri, felsefe ve politika gibi alanlar umudu yüksek tuttuğunu ve insani bir dünya özleminin tükenmediğinin gösteriyor.

Dünyanın saygın ve bilimsel dergilerinde makaleleri yayımlanan matematik ve istatistik kitabının yanı sıra “Kimsesiz Şiirler” adında bir şiir kitabı da bulunan Levent Özbek “Müslümden Çıktık Yola Matematikte Verdik Mola” kitabında hayata ve insana bakışını anı ve gözlemlerinin ışığında edebi ve şiirsel bir dille aktarıyor bizlere.  

Dr. Ufuk Akkuş

 

 

 

 

 

 

 

 

  
114 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın