• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/levent.ozbek
  • https://www.youtube.com/watch?v=6ltGoG8z5h0&t=4s
 

Matematiksel Modelleme ve Simülasyon

Ana Sayfa

Öz İktisadi teoriler evrensel olmakla birlikte koşullara, zamana ve toplumlara göre farklı görünümler alır. Bu nedenle yapılan bir analizden elde edilen sonuçların her yerde ve her koşulda geçerli olarak algılanmaması gerekir. Bir ülkede riski artıran bir gelişme başka bir ülkede aynı etkiyi yaratmayabilir. Gerek faiz oranlarındaki gerekse risk primindeki bu oynaklığın altında yatan şey beklentilerdir ki; ekonomik ilişkiler, farklı ülkelerde çeşitli dönemlerde oldukça değişik görünümler sergileyebilir. Bu çalışmada faizin vade yapısı Beklentiler Hipotezi (BH) açısından ele alınarak zamanla değişen risk primi Kalman filtresi kullanılarak tahmin edilmiştir. Kalman filtresi yaklaşımı, faiz oranındaki değişimlerin oynaklığını, risk primindeki olası kalıcı değişimleri ve üst üste gelen tahmin hatalarını dikkate almaktadır. Çalışmada Türkiye ekonomisine ait 2002:01-2018:10 dönemi için aylık faiz oranı (TL üzerinden açılan mevduatlara ilişkin faiz oranı) verilerinden yararlanılmıştır. Çalışmanın en önemli özelliği,
Boş bir satranç tahtasının ilk 4 satırına mavi, son 4 satırına da kırmızı boncuklar yerleştirilsin. Boncuklar n kez rasgele karıştırıldığında boncuklar ilk duruma gelir mi? Boncuklar n kez rasgele karıştırıldığında ilk 4 satırda yer alan mavi ve kırmızı boncuk sayısını veren programı yazınız.
02.03.2022
24.02.2022
Bilim insanı Doç. Dr. Levent Özbek “Müslüm’den Çıktık Yola Matematikte Verdik Mola” kitabıyla uzmanlık alanı olan matematik ve istatistiği gündelik hayatla buluşturdu. Özbek, çocukluğundaki anılarının hayata bakışını nasıl biçimlendirdiğini ilgi alanları ile bağlantı kurarak anlatıyor. Anılar ve gözlemler ışığında yürüyen bu anlatı Özbek’in toplumsal hayata dair bakış açısını da gösteriyor.
Boş bir satranç tahtasına rasgele yerleşen bir at kendi hareket kurallarına uygun olarak rasgele zıplamaktadır (gidebileceği yerlere eşit olasılıkla). Bu at herbir kareye gelir mi? Bütün karelere gelene kadar yaptığı zıplamaların sayısınının beklenen değeri nedir? Sevgilerle L.Özbek
11.02.2022
08.02.2022
İST 107 Bialgisayar Programlama I Dönem Sonu Çalışma soruları
Bilim insanı Levent Özbek “Müslümden Çıktık Yola Matematikte Verdik Mola” kitabında gündelik hayat ile uzmanlık alanı olan Matematik ve İstatistiği edebi ve anlaşılır bir şekilde harmanlayarak hayata dair bir anlatı koyuyor ortaya. Özbek, çocukluğundaki anılarının hayata bakışını nasıl biçimlendirdiğini ilgi alanları ile bağlantı kurarak anlatıyor. Anılar ve gözlemler ışığında yürüyen bu anlatı Özbek’in toplumsal hayata dair bakış açısını da gösteriyor. Şairane bir dille yazılan kitapta Özbek’in şiirleri de yazılarına renk katıyor.
02.01.2022
30.12.2021
Okuyacağınız bu metinler çeşitli zamanlarda yazdığım hikayelerdir. Nereden gelip nereye gittiğimizi unutmamamız gerektiğine inanmaktayım. Bazı hikayeler, bilim-matematik-istatistik vb. gibi yazılardan oluşmaktadır. Bilim-felsefe-sanat alanlarının birbirinden kopuk ele alınmaması için çalışmalarımı sürdürmekteyim.
Şehrin ışıkları sönmek üzere gecesini kaybetmiş baykuşlar karşı kıyıdan el sallıyor
29.12.2021
11.12.2021
 3  ...
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.093719.1702
Euro20.705620.7886
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam50
Toplam Ziyaret72563