• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/levent.ozbek
  • https://www.youtube.com/watch?v=6ltGoG8z5h0&t=4s
 

Matematiksel Modelleme ve Simülasyon

Ana Sayfa

Yapay Zeka Yoktur Serisi - IV matematik-istatistik-fizik-felsefe-Bilgisayar programlama-tavsiye ettiğim kitaplar
1998 Ceyhan depreminden sonra bizim Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nde üçüncü sınıfların İstatistik derslerine girmeye başladım. Öğrencilerin o güne kadar almış oldukları meslek derslerinin tümünün ders notlarını aldım ve okudum. Bölüm Başkanı Ahmet Hoca ile uzun uzun görüştüm. Sismoloji (Deprem Bilim) dersine giren Altan Hoca ile de çok konuştum. O zamanın olanakları ile bulabildiğim kaynakların hepsine çalıştım. Dersi hem teorik hem de Jeofizik uygulamalı anlatmaya çabaladım. İki ara sınav, bir de dönem sonu sınavı yerine, iki-üç kişilik öğrenci grupları, kendi belirleyecekleri Sismoloji ile ilgili konuları sunacak şekilde planladım. Sunumlar bazen bir gün, bazen iki gün sürdü. Koca amfide her yere değişik bölgelerin renkli-renkli haritaları asıldı. Projeksiyon makinesinin başında öğrenci grupları kendi konularını anlattılar tüm sınıfın karşısında. Sanki büyük bir deprem kongresi yapıyoruz. Öğrenciler o kadar heveslenmişlerdi ki Deprem Araştırma Daire’sinin yayımladığı bilimsel dergilerdeki makalelerde hata b
23.12.2020
11.09.2021
“Düşünüyorum öyleyse varım” diye bir şey yok Descartes yanılmış. Alkol, alkihil’den geliyormuş, işin aslı demekmiş. Beyinde nöronlar haberleşirken kafamızın içinde olup bitenlerin özünü ortaya çıkarıyorlar. Beyinde nöronlar birbirleriyle iletişim kurarken çeşitli kimyasal maddeler kullanırlar. Bu kimyasallar arasında Alkol olduğu gibi Nikotin de var, başka maddeler de var. Eğer bunlar olmasaydı, zaten düşünemiyoruz, hiç düşünemeyecektik. Tuzu hiç saymıyorum, o olmasa hayat olmazdı. İnsan ancak beynin olan maddelere karşı bağımlılık geliştirebilir. Beyinde olmayan moleküllere karşı bir bağımlılık gelişmez.
Bir romanda mı okudum yoksa bir sinema filminde mi geçiyordu, hatırlamıyorum. Adam ilk görüşte kadına aşık oluyor, neresine mi? Ön dişlerine, hatta dişlerinin arasındaki boşluğa. Bu kadar da olur mu, dediğinizi duyar gibiyim. Kadının dişleri tabiii miydi yoksa yapay mıydı, sorusu aklımı kurcalıyor doğrusu. Aman canım, bunun ne önemi var? Sonuçta adam kadının dişlerinde besbelli sihirli bir şey görmüş, Eros da okunu kalbine saplamış.
11.09.2021
11.09.2021
Beynimiz Nasıl Çalışıyor? Bir matematiksel ve İstatistiksel Model "Düşünüyorum öyleyse varım" diye bir şey yok Descartes yanılmış.
Nöroloji'de Matematiksel ve İstatistiksel Modelleme Uygulamaları
28.01.2021
23.12.2020
Yapay Zeka Yoktur Serisi-III Konu ile ilgili Felsefe, Matematik, Fizik vb kitapları, Giriş seviyesi
Canlılarda Büyüme COVID-19 virüs modelleri durum-uzay modelleri ve Kalman filtresi
14.12.2020
13.10.2020
 5  ...
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.594118.6686
Euro19.353519.4310
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam22
Toplam Ziyaret66936